WhatsApp’ın Kullanımı ve Psikolojimiz

WhatsApp bilindiği üzere çokça kullanılan bir mesaj uygulamasıdır. Birçoğumuz günün ilk saatlerinde mesaj gelmiş mi vs. diye bakarız. Çeşitli gruplar içinde bulunuruz veya grup açarız. İletişimin büyük bir kısmını artık WhatsApp’da yapıyoruz. Sizlere bu yazımızda WhatsApp’ı kullanırken yaşadığımız durumları ele aldık.

WhatsApp’daki Tek, Çift ve Mavi Tikler

WhatsApp’da onay işaretleri vardır. Bu işaretlerin anlamı şöyledir:

 •   (tek tik) iletiniz sorunsuz bir şekilde gönderildi.

Eğer kişi önemli bir mesaj göndericekse tek tik onun için önemli bir aşamadır. Bu aşamadan sonra 3. aşamaya ulaşılırsa mesaj telefon ekranında kesin görüldü diyebiliriz.

Tek tikten önce mesajın gitmemesi durumu var. Bu internetteniniz, telefonunuz veya WhatsApp’dan kaynaklı bir sorun olabilir. Kişi burada çözüm bulmaya çalışır. Mesajı önemliyse başka yollardan göndermeye çalışır.  Eğer çözüm bulamazsa ve acilse SMS’e yönelebilir.

Tek tik olduktan sonra diğer aşamalara ulaşama durumu da söz konusudur. Bunların arasında engellenmiş olabileceğiniz, kişinin telefonun veya internetinin kapalı olabileceği gibi durumlar vardır.

Tabii ki kişi bu aşamayı geçemezse ve alıcıya ulaşamazsa kafada soru işaretleri başlayabilir. Bunun için kişinin ne sıklıkla WhatsApp kullandığını göz önünde bulundurup gerekirse iletişime de girebilir. Kaygıyı azaltmak için bu yapılabilir. Ama bazen insanlar alıcıyı aramayabiliyorlar veya sıkı takipçi olarak kendini göstermemeye çalışıyor olabiliyorlar. O halde beklemeleri daha mantıklı olacaktır. Bir de teknik sıkıntıları da göz önünde bulundurmalıdırlar. Sonuçta dünyada yaşıyoruz her yerde internet kullanımı olamayabiliyor veya her an WhatsApp’da olma imkanımız bulunmayabiliyor.

 • (çift tik) iletiniz gönderdiğiniz kişinin telefonuna başarıyla gönderildi.

Bu ne demek oluyor?

Karşıdaki kişinin interneti açık ve telefonuna başarıyla o mesaj ulaştı. Eğer karşıdaki kişinin mavi tiki açıksa çift tik demek karşıdaki kişinin mesajı daha okumadığı anlamına gelir ama istisnai durumlar hariç (Mavi tik olmaması için uygulama veya çeşitli taktikler kullanıyor olabilir ya da mesajınıza interneti kapalıyken bakabilir.).

Bir de çift tik olduysanız bu sizin engellenmediğinizi gösteriyor.

Alıcının mavi tiki kapalıysa iki durum söz konusu olmaktadır: mesajınızı görmüştür veya görmemiştir. Görüldüğü gibi mavi tiki kapalı olduğunda tam olarak bir görüldü bilgisi elde edemeyebiliyoruz. Dolayısıyla karşıdaki kişi mesajı görüp cevap vermediyse bunu bilemeyebiliyoruz 🙂 Eğer çevrimiçi yakalayıp çift tik gördüyseniz muhtemelen görmüştür.

Genellikle  “cevap vermedi” dargınlığı oluşmasın ve kimse kırılmasın diye bu mesaj kapatılabiliyor. Ya da yoğun olunup pek cevap verilmediği durumlarda kapatılabiliniyor.

 

 • (mavi tik) karşıdaki kişi mesajınızı okudu.

Tebrikler, buraya kadar geldiyseniz karşıdaki kişi mesajınızı görmüş demektir.

Düşüncenizde oluşabilecek durumlar: Mavi tik oldum ama cevap gelmedi, neden?, Acaba beni kale almadı mı?, Mavi tik oldu bana cevap vermedi, acaba bana dargın mı?, Çok yoğun olabilir mi?, Başkasıyla yazışıyor da bana yazamadı galiba veya üşeniyor olabilir.

Öncelike belirtmekte fayda var ki çoğu düşünceler yersiz olabilir. Çünkü karşınızdakiyle internet üzerinden yani online iletişim halinde olduğunuzu unutmayın. Mesajınızı görmediyse şu ihtimalleri de unutmayın:

 1. Karşıdaki kişinin nereden ne yaptığını tam olarak bilmiyorsunuz. Telefonun ekranını açık unutabilir, uykuya da dalmış olabilir.
 2. Tam mesaj yazarken telefonuna bir şey olmuş olabilir. (Örneğin bazen güncellemeler ve yedeklemeler olabiliyor.)

Yani çok fazla olumsuz düşünmeyin çünkü tam olarak durumu bilmiyorsunuz. Hem karşınızdakini hem de kendinizi yersiz yere üzmemeniz için önerilir bu. Bu nedenlerden dolayı WhatsApp tripleri oluşturmamak daha mantıklı olacaktır.

whatsapp mesaj uygulaması ve mavi tikler, çevrimiçi, yazıyor, whatsapp mavi tik oldu cevap vermedi alıcı

Bunlar dışında

 1. Mavi tik açıksa bazen kişi görecek diye beklenebiliniyor.
 2. Mavi tik mutlu edebiliyor. Bir de renkli yapmışlar 🙂
 3. Psikolojimiz üzerinde etkisi olduğu söylenebilir.
 4. Kişiler arası ilişkilerde bazen çok büyük etkileri olabilir.

 

WhatsApp’da “Çevrimiçi” Olmak
 1. Öncelike bu değerlendirmeleri doğal WhatsApp’ı düşünerek yapıyoruz. (Çünkü çeşitli uygulamalarla anlık durumlarla oynanabiliyor.)
 2. Çevrimiçi olan kişi WhatsApp’da o an bulunuyor demek.
 3. WhatsApp’da bulunup size yazmıyorsa, kimle konuşuyor acaba denilebiliyor. Genellikle yakın arkadaşlar için böyle oluyor.
WhatsApp’da “Yazıyor” Olmak
 1. Karşınızdaki kişiye bir soru sordunuz veya merak ettiğiniz bir şey oldu yani kısacası bir cevap bekliyorsunuz.
 2. O kişinin “yazıyor” durumuna geçmesi sizin için güzel bir şeydir.
 3. Çünkü cevap bekliyordunuz ve yazıyor.
 4. Bazen yazıp bırakılabiliyor.
 5. Örneğin yazar yazar ve sonra vazgeçip siler.
 6. Bu üzücü bir durum.
 7. Ama WhatsApp’ın güzel bir özelliğidir: “yazıyor” durumu.
WhatsApp’da “Durum“lar  ve WhatsApp’da Engel Atmak

Genellikle ruh halini yansıtan veya sevdiğin bir sözü kullanabileceğin bir özelliktir. Ha başkalarına gönderme de yapılabiliniyor 🙂

Klasik olarak meşgul, müsait gibi durumlarda kullanılabiliyor.

Engel durumunda ise engellenen kişiye herhangi bir bildirim gitmez, ama kişi bunu anlayabilir.

 1. WhatsApp’da bir kişinin beni engellemediğini nereden anlayabilirim?
 2. En kısa cevap: ona bir mesaj at ve cevap bekle olacaktır. Tabii bu kesin bir cevap olmayacaktır.
 3. Ama kişinin profil resmi gözükmüyorsa, tek tik oluyorsa ve durumu size karşı gözükmüyorsa ve bu uzun bir süre devam ediyorsa engellenmiş olabilirsiniz. Aranızda bir dargınlık varsa da bu ihtimal artacaktır.
 4. Yine de kesin bir cevap karşıdaki kişiden gelecektir. Çünkü bunları sizi engellemeden de yapabilir. Profil resmi koymaz, durum koymaz ve internetini açmaz.

 

WhatsApp Web, Whatsapp Ses Atmak ve WhatsApp Görüntülü Arama Kullanım

Eğer bilgisayar klavyesini telefonun klavyesine kıyasla hızlı kullanıyorsanız yazarken size çok fazla hız katabilir.

WhatsApp’da ses atmak klavye ile uğraşamadığınızda veya yorgun olduğunuzda çok fazla kolaylık sağlamaktadır. Yoksa insanlar yazarken bazen stres bile olabiliyorlar. Bu durumda ses atın ve relaks olun.

Görüntülü kullanımda da iletişim açısından çok güzel bir avantaj sağlıyor. Keza sesli kullanım için de böyledir.

WhatsApp Gruplar

Gruplar çok işe yaramakla birlikte bazen kişiler sohbete dalabilmekte veya tartışma olabilmekte. Dolayısıyla bilinçli kullanım daha iyi olacaktır.

WhatsApp’da Randomlar

Evet, randomlar kişilere göre değişmektedir. Peki ya random nedir? WhatsApp’da veya başka mesaj platformlarında gelişigüzel bir şekilde harflere basılması random olarak geçmektedir.

Bunu çok kullananlar vardır. Bazen gülmek, bazen saçmalak yani artık kişi ne anlam yüklediyse o anlama gelmektedir.

Örnek random: sjdhhakshdh

 

Yaralanılan kaynak ve detaylı bilgi için:

https://www.whatsapp.com

 

Telif Hakkı Bildirimi İçin TıklayınOkuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️
Yazımızı okudunuz ve şimdi paylaşma zamanı:
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Whatsapp
Whatsapp
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Ahmet Kılgi

Psikolog

Ahmet Kılgi 92 içerik yazdı. Ahmet Kılgi tarafından yazılan tüm içerikleri gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir