Denemeler

Ülkelerin Oynadığı Oyuncaklar ve Gelecek

Oyuncak denilince akıllara oynanıp eğlenmeye yarayan araçlar gelir. Bu konu özellikle çocukların çokça haşır neşir olduğu oyuncakların geleceğe etkisi üzerindedir. Oyunun çocuk gelişimi için önemli yanlarının olduğunu biliyoruz. Fakat oyunun çocuk gelişimi üzerindeki etkileri ne kadar önemliyse, aynı şekilde materyaller de çok önemlidir.

Oyuncaklar çocuğun seçme, değerlendirme ve yaratıcılığını geliştirmede olanak sağlar. Kendi kendine karar verebilme ve belirli alanlarda beceri kazanmasında da etkilidir. Yani kısacası

Reklam

Çocuğun bugün oynadığı oyuncak, yarın geleceğini belirleyebilir

Seçilen oyuncağın çocuğun psikolojik gelişimi kadar, kültürel gelişimi ve hatta ilerideki mesleğine karar vermede rol oynayacağını söyleyebiliriz. Bu konu daha çok detaylandırılabilir ancak bu yazıda ülkelerin oynadığı oyuncaklar ve gelişmiş olduğu alanlara vurgu yapılacak.

İlgili Makaleler

Ülkeler ve Oyuncakları

1900’lü yıllar: Japonya robotla, ABD uzay oyuncaklarıyla, Almanya oyuncak tiyatrolar ve çocuk kitaplarıyla, İngiltere çocuk doktor setleriyle ve Fransa da mekanik araba oyuncaklarıyla öne çıktı. Türkiye’de ise bez bebeklerle oynanıyordu.

Reklam

Bazı ülkelerin günümüzdeki geliştiği alanlar: Japonya Teknolojide, ABD’de uzayda, Almanya ise Sanayide (ve psikolojide) gelişmiştir.

Türkiye’de ise oynanan oyuncaklar daha çok kadın ve erkeğin toplumdaki yerine vurgu yapıyordu. Örneğin “kadının yeri evidir” şeklindeki düşünceyle kadınlar daha çok evde yemek, bulaşık ve çocuklarına bakma görevleriyle öne çıkarıldı. Çocukluğunda bu oyuncağı oynayan çocuk yetişkin olduğuna ona atfedilen toplumsal role daha yatkın olur. Aslında bu bir nevi bakış açısını da kısıtlamakta ve öğrenilmiş çaresizliğe de yöneltmektedir. Dolayısıyla kadınlar uzun bir süre bilime, eğitime ulaşmada problem çekti. Günümüzde durumun düzelmesi için çeşitli faaliyetler gerçekleştirilse de yetersiz kalmaktadırlar.

Sonuç olarak oyuncak seçimine dikkat edelim. Bugünkü seçimlerimiz geleceği belirler. Çocuğun bilişsel düzeyini geliştirecek zeka oyunları ya da puzzle gibi oyunlar da tercih edilebilir.

Reklam

Telif Hakkı Bildirimi İçin Tıklayın
Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu