Denemeler

Toplumsal Hasedin Nesnesi: Mülteciler

2011 yılından bu yana başta Suriye’den olmak üzere diğer pek çok ülkeden Türkiye’ye
göç hareketi olmakta ve bu süre içinde ülkeye 4,5 milyonu aşkın mülteci gelmiştir (Erdoğan, Kavukçuer, & Çetinkaya, 2017). Mültecilerin çoğu toplumla iç içe yaşadığından mülteciler konusu sıklıkla gündeme gelmekte ve toplumsal kabul ve toplumsal dışlama tartışmaları yaşanmaktadır (Erdoğan, Kavukçuer, & Çetinkaya, 2017). Medyada mültecilere saldırıldığına dair haberler artarak gündem olmaktadır. Hatta, mültecilere toplu saldırılar yapıldığına dair haberler yapılmaktadır. Peki bu durumu siyasi, sosyal, toplumsal bakış açılarına ek olarak psikolojik dinamikler üzerinden nasıl açıklayabiliriz?

Bu durumu haset duygusu üzerinden açıklayabiliriz. Haset, kişinin uzantısı olmayan nesnelerin sahip olduklarına ilişkin hissedilen olumsuz bir duygu ve yıkıcı dürtülerin, kin ve öfkenin bir ifadesidir (Serinsu, & Ünal, 2017). Mültecilere yapılan yardım, onlarla ülkedeki kaynakların paylaşılması ve çeşitli imkanlar sağlanması üzerinden haset ve yıkıcı dürtülere sahip olan kişilerin bu tür saldırılar yapması olasıdır. “Ben sahip değilsem kimse sahip olmasın” duygusu ile mültecilerin haset ve öfke nesnesi haline dönüşmesi ve bu şekilde yıkıcılığa ve saldırganlığa kadar götüren bir süreç ile sonuçlanması olası bir durumdur.

Reklam

Toplumdaki “paylaşım kültürü” yaygınlaşmadıkça haset toplumsal gruplar arasındaki ilişkilerde önemli bir dinamik olarak varlığını sürdürecektir.

 

İlgili Makaleler

Kaynakça ve İleri Okuma

Reklam
  1. Erdoğan, M. M., Kavukçuer, Y., & Çetinkaya, Ç. (2017). Türkiye’de yaşayan Suriyeli mültecilere yönelik medya algısı. Erişim adresi: https://ozgurlukarastirmalari.com/pdf/rapor/OAD_c2lGWsK.pdf
  2. Serinsu, A.N., & Ünal, S. (2017). Haset: İnsanı ve insanlığı nasıl tüketir? II. Uluslararası Aksaray Sempozyumu’da sunulan bildiri. Erişim adresi: https://www.researchgate.net/publication/322337012_Haset_Insani_ve_insanligi_nasil_tuketir

Telif Hakkı Bildirimi İçin Tıklayın
Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Merve Yerli

ODTÜ-Psikoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu