Tarih Düşmenin Nostaljik Havası

Daha çok günlüklerde ve denemelerde tarih düşeriz. Tarih düşmekten kastım örneğin bugün 3 Ekim 2020; bu tarihi yazının sonunda yazmaktır. Bu esere daha sonra bakıldığında güzel bir nostaljik hava yaratır. Aslında baktığımızda tarih görmek iyi hissettirir.

Neden iyi hissettir?

Bu yazıyı yazarken aklıma geldi. Belirsizliği ortadan kaldırdığı için olabilir. Çünkü bildiğiniz gibi insanoğlu belirsizliği sevmez. Karanlık bir ortamdan korkarız ama ışığı açtığımızda içimiz daha çok rahat olur. Tabii ben biraz daha nostaljik hava yarattığı için seviyorum.

Geçmişin derinliklerine inmek düşüncelerimin değişimini izlemek ve o tarihi kısaca bir olsa tekrar yaşamak bana iyi hissettirir. Bu yüzden tarih düşmek benim için önemlidir.

Peki geçmiş? 

Geçmiş bizle ilgilidir, kim olduğumuzla ve olgunlaşma sürecimizle. Tarih her zaman akar ve biz onu geri getiremeyiz. İşte bu önemli zamanları kağıda aktarmak güzeldir. En güzel icat olan yazmayla geçmişi dökeriz kağıtlara. Düşülen tarihler üzerindeki bir parça geçmiş anları tekrar yaşattırır. 

Tarihler

Zamanın nasıl geçtiğine ve planlı bir hayata fayda sağlar. Hangi günde yaşadığımız, o gün yapacaklarımız bir karmaşaya önler. Karışıklık ve belirsizlik ortadan kalkar. Onun içindir ki tarih etiketleri iyi hissettirir. Sıkça kullanalım sıkça yazalım ve anı biriktirelim.

Denemeler yazalım ve düşüncemizin evrimini izleyelim. En güzel icatları kullanmanın verdiği hazzı yaşayalım. 

Ahmet Kılgi

Telif Hakkı Bildirimi İçin TıklayınOkuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️
Yazımızı okudunuz ve şimdi paylaşma zamanı:
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Ahmet Kılgi

Psikolog

Ahmet Kılgi 94 içerik yazdı. Ahmet Kılgi tarafından yazılan tüm içerikleri gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir