Sosyal Medya – 3 Kısa Film

Öncelikle kısa filmleri izlemenizi daha sonra yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

A Social Life ( Sosyal Bir Yaşam)

Sosyal medya üzerine olan 8 dakikalık bir kısa filmdir. Meredith adındaki karakterimiz hayatını belirli bir rutine göre yaşamakadır. Bu sırada sosyal medyayı aktif kullanmaktadır. Ayakkabısını, yediği yiyecekleri ve evdeki aksesuarların fotoğraflarını paylaşmaya çalışmaktadır. Kendine göre bir imaj oluşturmaya çalışıyor. Sosyal medyaya bağımlı yaşıyor açıkçası. Aslında günümüzde çoğu kişinin bu şekilde yaptığını görebiliyoruz etrafımızda. Filmin son sahnelerine doğru kanepede uyuya kalan Meredith, sabah gözünü daha açmadan elini telefona uzatır ve merak içinde hesabına bakar. “Yeni bildirim yok” mesajıyla karşılaşır. Aynaya bakar ve fotoğrafını çekmeye çalışırken aslında onun yansımasının başkaları ile paylaştığı fotoğraf koleksiyonu olduğunu farkeder ve şüpheye düşer.

Social Medya vs. Reality (Sosyal Medya ve Gerçekler)

Kişiler bulundukları ortamdaki bir fotoğrafını çekip sosyal medyaya atıyorlar. Lokal olarak yani sadece bir alanı odak aldıkları için sosyal medyadan bakıldığında farklı bir atmosfer yaratabiliyor. Son kısımda sevgilisi meşgul olmasına rağmen sosyal medyaya malzeme çıkarabilmek için uğraşan bir kişi görmekteyiz 🙂 Sonrasında odasına çekilip beğenileri bekliyor.

The Anti-Social Network (Antisosyal Ağ)

Lucas isimli sosyal medya bağımlısını mizahi bir dille konu alan kısa filmdir. İçinde yaşadığımız dünyaya sosyal medyanın etkisi ve yönlendirmesini ele alır.

Filmlerden ne çıkarılabilir?

 • Sosyal medyayı bilinçli bir şekilde kullanmalıyız. Onun bizi değil bizim onu kontrol altına almamız gerekiyor.
 • Günümüzde sosyal medya kullanımı kaçınılmazdır. Eğer bilinçli kullanırsak faydasını görebiliriz.
 • Bazen içinde bulunduğumuz hayatı, çevremizdeki insanları görmezlikten gelip sosyal medyaya takılı kalabiliyoruz.
 • Neredeyse yaşadığımız ve yaptığımız bir çok şeyi sosyal medyada paylaşma gereğini neden duyuyoruz?
 • Kısa filmde, beğenilerin ve yeni gönderilerin gelmesiyle mutlu olan kişiler hakkında ne düşünüyorsunuz?
 • Bir yere giderken “sosyal medyaya malzeme” çıkarmayı fazlaca düşünüyor musunuz? İçinde bulunduğumuz o an’ı yaşamak yerine neden paylaşma derdine giriyoruz?
 • Başkaları tarafından beğenilme arzusunun çok fazla olması ve bunun sosyal medyadaki etkisini nasıl buluyorsunuz?
 • İstediğimiz durumda sosyal medyaya bağlanabilmemizin avantajlarını ve dezavantajlarını hiç düşündünüz mü?
 • Sosyal medyada da genellikle kişi kendini dışa iyi gösterdiği paylaşımlar yapıyor. Sosyal medya ve gerçekler kısa filminden de bunu anlayabilirsiniz. O gönderilen fotoğrafların perde arkasında neler yaşandığını bilmiyoruz. Mesela sevgilisiyle fotoğraf çekilip paylaşım yapmak için sevgilisiyle tartışıyor ama sosyal medyada görünen durum “mutluyuz”. Bu yüzden her şeye inanmamamız gerekiyor.
 • İlk paylaştığım filmdeki Meredith, tek başına yaşayan bir kişidir. Kısa filmde de görülüyor ki can sıkıntısı veya hayatındaki bazı boşlukları doldurmak için sosyal medyaya yöneliyor. Haber kaynağına bakıyor, meşhur aşağıya kaydırma hareketiyle gözle tarıyor. Sanki bir şeyleri unutmaya, boşlukları doldurmaya çalışıyor gibi. Bununla birlikte haberdar olmasa bunalım yaşayacak havası veriyor.
 • Kısacası sosyal medya kullanırken dikkatli olunması gerekiyor. Aksi takdirde duruma, kullanıma göre değişen hafif ya da ağır psikolojik sorunlara yol açabilir.

Yukarıdaki maddelerin içinde sorular da var çünkü sizin de yorumlarınızı bekliyoruz. Sosyal medyayı yararlı bir şekilde kullanmanız dileğiyle 🙂

Telif Hakkı Bildirimi İçin TıklayınOkuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️
Yazımızı okudunuz ve şimdi paylaşma zamanı:
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Whatsapp
Whatsapp
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Ahmet Kılgi

Psikolog

Ahmet Kılgi 92 içerik yazdı. Ahmet Kılgi tarafından yazılan tüm içerikleri gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir