Sigmund Freud Müzesi

Psikanalizin kurucusu ve psikolojide en çok konuşulan, kavramları birçok insanın dilinde dolaşan Freud‘un müzesini, gezmeyi sevenler için paylaşalım dedik.

Avusturya – Viyana’daki Freud Müzesi

Freud’un Viyana’daki yaşadığı ve çalışmalarını yaptığı evidir. 1938 yılında Avusturya’dan taşınmadan önce ailesiyle birlikte burada yaşıyordu.

Freud’un özel koleksiyonundan seçme de dahil olmak üzere orijinal mobilyaları barındırmaktadır. Freud’un biyografisini, kültür çevresini ve psikanalizin ortaya çıkışı hakkında bir fikir vermektedir. Ziyaretçiler, ayrıca, Anna Freud tarafından derlenen ve yorumlanan Freud ve ailesiyle ilgili bilgilendirici bir video seyredecekler.

Detaylı Bilgi ve Kaynakhttps://www.wien.info/en/vienna-for/jewish-vienna/sigmund-freud-museum Erişim Tarihi: 6.02.2018

İngiltere – Londra’daki Freud Müzesi

Hampstead’deki 20 Maresfield Bahçesindeki Freud Müzesi, 1938’de Nazi ilhakı sonrasında Avusturya’dan kaçtıklarında Sigmund Freud ve ailesi bu eve taşınmıştır. Freud’un en küçük kızı Anna Freud’un 1982’de ölümünden sonra müze haline getirilmiştir.

Önerilen Yazı:  Beğeneceğiniz 4 Freud Belgeseli

Freud’un Mısır, Yunan, Doğu ve Roma eser koleksiyonlarını içermektedir. Yaklaşık 2.000 kaynak dolaplarda bulunmaktadır. Duvarlar Freud’un geniş kütüphanesini içeren raflarla kaplanmıştır.

44 yıl oradaki evde yaşayan Anna’nın hatıraları ile doludur. Anna Freud, psikanalitik çalışmalarını bu evde geliştirmeye devam etmiştir. Babası Freud’u onurlandırmak için buranın müze haline gelmesini istiyordu. Freud tüm mobilya ve ev efektlerini Londra’ya getirebildiği için şanslıydı. Bunlar, görkemli Biedermeier göğüsleri, masalar, dolaplar ve 18. ve 19. yüzyıl Avusturya boyalı ülke mobilyalarının güzel bir koleksiyonunu içermekteydi.

Freud’un en ünlü bir mobilya parçası da ayrıca burada bulunmaktadır. Bu parça hastaların yattığı yer olan Freud’un psikanalik kanepesidir.

Detaylı Bilgi ve Kaynakhttps://www.freud.org.uk/about Erişim Tarihi: 6.02.2018


Ahmet Kılgi

İstanbul Kültür Üniversitesinde Psikoloji lisans öğrencisidir. Psikolojiden Oku'da oluşturduğu içerikleriyle topluma fayda ilkesi doğrultusunda hareket etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Toplumumuzda psikopat, sosyapat gibi tanımlarla bilinen ya da genellikle asosyallik ile karıştırılabilen bir kavram olan antisosyal kişilik bozukluğu düşündüğümüz tanımlara

Kapat