Genel

Saç Dökülmesi Aşamalarında Yaşananlar ve Psikolojimiz

İnsan psikolojisini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Kendinize şöyle bir uzaktan baktığınızda saçlarınızın önemini tekrardan vurgulamanız kuvvet muhtemeldir. Genetik (baskın) ve çevresel şartlar saç dökülmesine etki etmektedir. Bu durum insanın yaşam kalitesini bozabilir. Yaşam kalitesine etki etmesi psikolojimize göre de büyük ölçüde değişmektedir. Bu makalemizde saçlarımızın dökülmesi, aşamaları ve bu süreçteki insan psikolojisi hakkında konuşacağız.

Saçın Hafif Dökülmesi, Normal Dökülmesinde Psikolojik Durumumuz

Reklam

Saçların doğal olarak belirli bir seviyede dökülmesi normal karşılanmaktadır. Tabii ki bu durum her kişi için farklı sınırlarda olabilir. Dökülme doğal veya fazla olsa da kişinin psikolojisine etki edebilir. Doğal bir şekilde saçı hafif dökülen bir insan bunu gözünde çok fazla büyütebilir. Eğer doğal olsa da geçmiş dönemlerinden daha fazla dökülmeye sahipse sorular sormaya ve gerilmeye başlayabilir. Saçlarım neden dökülüyor? Dökülme normal mi? Dökülmeyi nasıl durdurabilirim? Dökülme artabilir mi? Gibi kaygıyı arttıran sorular sorar. Eğer kaygı artarsa kişi stres yaşar. Dökülmenin sınırı eğer kişi için normal olarak adlandırılabiliyor olsa bile gereğinden fazla tedirginlik, endişe ve mutsuzluk durumu oluşabilir. Bu durumda dökülmenin derecesinin normal sınırların içerisinde olup olmadığını öğrendikten sonra gereğinden fazla strese girilmemesi gerektiği bilinmelidir.

Saçın Orta ve Aşırı Derecede Dökülmeye Başlaması

İlgili Makaleler

Saç dökülmesi neden bu kadar artmaya başladı? Saçlarım neden birden bu kadar döküldü? Sorunun kaynağı ne? Şimdi ne yapmalıyım? Sorularıyla durumun üzerine yöneldiğimiz kısıma geldik. Burada çeşitli durumlar söz konusu olacaktır.

Reklam
  • Hafif döküldükten sonra orta veya aşırı dökülmeye başlaması: Hafif döküldüğünde kişi bunu normal bulabilir, arka plana atıp geçiştirebilir ve bu şekilde sorun varsa ertelemiş olur. Dökülmenin sıklığı arttığında aşırı bir kaygı oluşabilir ve bununla birlikte kişi kendini psikolojik olarak kötü hisseder.
  • Direkt olarak orta veya aşırı bir dökülme: Daha önce bir dökülme olmamışsa ani yaşanan bu durum diğer duruma nazaran daha kötü hissettirir. Eğer bu konuda hassas ise kötü hissetme durumu daha çok artacaktır.

Artık bu aşamada konu hakkında hassasiyet oluşacaktır. Yine de bu durum karşısında bunu arka plana atan kişiler olacaktır. Bu onların sorunu görmemezlikten gelmesini ve bunun stresiyle başa çıkabilmesine karşı bir taktiği olacaktır ama işlevsiz bir yöntemdir. Çağımda genel olarak düşündüğümde bir kişi özellikle bu aşamada ne yapar? Burada kişi hemen bir araştırmaya koyulup soruna çözümler aramaya başlayacaktır. Özellikle teknoloji çağında olduğumuz için arama motorlarından konuyu araştırmaya başlayacaktır. Bunu daha önce yaşayanlar ve aynı durumda olanları bulmaya çalışması muhtemeldir. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu vardır: Dolandırıcılıkla insan duygularıyla oynanması.

 

Dolandırıcılıkla İnsanın Duygularıyla Oynanması ve Psikolojimiz

Reklam

Genellikle bize olağandışı diyebileceğimiz çözümler sunarlar. Aşama olarak psikolojimizde neler yaşarız?

  • Konu hakkında etkili bir çözüm olduğu söylenir ve bu kişide bir umut oluşturur. Kişi üzerine bir düşünür ve neden olmasın diye denemeye karar verir.
  • Ürünü alır ve denemeye başlar.
  • Ürün kişinin sorununu çözmemiştir ve o başlangıçtaki umudu yıkılır. Buna ilaveten de maddi olarak zarar da görür.
  • Kendisini kandırılmış olarak hisseder ve bu onu olumsuz olarak etkiler. Bunu yaşayan birey psikolojik olarak artık bir çözüme ulaşılacağına inanmayabilir. Bu da sorunun çözülmesinde üzerine gitmesini engellemiş olur. Güvenilirlik konusunda inancı zayıflar. Yani hem çözüm için umut yıkılır hem de hedefe ulaşmak için motivasyon gider.

 

Reklam

Sonuç olarak

Hangi aşamada olursa olsun saç dökülmesinden eğer kişi şikayetçi ise işlevsel ve soruna çözüm odaklı yollara başvurmalıdır. Sorunu gözümüzde büyütmek ve bunun olumsuzluğuyla yaşamak bize herhangi bir avantaj katmayacaktır. Bunun için moral bozmak yerine çözümler üretmek daha yararlı olacaktır. Unutmayın eğer bunun nedeni stres ise sizin bu durumu büyütmeniz de başlı başına bir stres olacaktır dolayısıyla kendinizi kasmak yerine etkili çözümlere yönelin. Gerektiğinden fazla stres yaşamamak ve etkili çözümlere ulaşmanız dileğiyle.

Telif Hakkı Bildirimi İçin Tıklayın
Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu