Psikolojik Bozukluklar ve Minimalist Tasvirler

Vietnamlı sanatçı Eisen Bernardo bazı ruhsal hastalıkları birkaç ataş yardımı ile sanata dökmüş. Ben de sanatçının bu görsellerini kullanarak size bu ruhsal hastalıklar hakkında kısa bilgiler vermeye karar verdim. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

 

  1. Anksiyete

Anksiyete ya da kaygı bozukluğu kişinin işlevselliğini olumsuz yönde etkileyen çeşitli korku, kaygı veya anksiyete bozukluklarına verilen genel kapsamlı bir addır. Bu tür bozuklukların toplumun %18’ini etkilediğine inanılmaktadır.

Anksiyete aslında herkesin zaman zaman hissettiği normal ve yaygın bir duygudur. Anksiyete ancak kişinin günlük hayatındaki işlevselliğini olumsuz yönde etkilemeye başladığı zaman sorun olarak kabul edilir.

  1. Obsesif-Kompulsif Bozukluk

Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) bir anksiyete bozukluğudur.

OKB kişinin istemediği ve tekrarlanan düşünceler, hisler, fikirler, takıntılar veya bir davranışı yapmaya doğru sürülmek olarak düşünülebilir. Sıklıkla kişi obsesif (saplantılı) düşüncelerinden kurtulmak için bir kompulsif (zorlayıcı) davranışı uygulamak durumundadır. Ancak bu sadece geçici rahatlama sağlamaktadır. Obsesif ritüelleri yapmamak anksiyeteyi yükseltebilir.

 

  1. Depresyon

Depresyon semptomları herkeste farklılıklar gösterse de en sık rastlanan belirtileri haftalar ya da aylarca neredeyse her gün devam eden üzgün, kaygılı ya da “boş” ruh hali, ümitsizlik, karamsarlık olarak sıralanabilir. Depresyon, kişilerde çoğunlukla suçluluk, değersiz hissetme, çaresizlik gibi duyguları da beraberinde getirir. Depresyondaki kişiler normalde severek yaptıkları aktivitelerden zevk alamadıklarını, giyinmek, yemek yemek gibi günlük ve zorunlu ihtiyaçlarını gidermek için bile kendilerinde güç bulamadıklarını ifade ederler. Çoğunlukla aile ve yakınlar da kişideki bu değişimi fark ederler ama nasıl yardım edeceklerini bilemezler.

  1. Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma Sonrası Stres Bozukluğu; travma yaratan bir olayın yaşanmasından sonra o olayın günlük yaşamda veya rüyada tekrar yaşanması, o olayı hatırlatan olaylardan kaçınmaya yol açan bir aşırı uyarılmışlık, kaygı ve kolayca irkilmeyi içeren bir kaygı bozukluğudur. Kaza, savaş, doğal afet, hırsızlık, tecavüz ve katliam gibi büyük olaylardan araba kazası, yaralanmalar gibi görece basit travmalar bu bozukluğa yol açabilen nedenlerdendir.

TSSB’nin bir psikolojik bozukluk olarak tanımlanması ABD’de 1970’lerde Vietnam Savaşı dönemine rastlar. 1980 Amerikan Psikiyatri Birliğince yayınlanan Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı’nda bir anksiyete bozukluğu olarak tanımlanmıştır.

 

  1. Çoklu Kişilik Bozukluğu

Çoklu kişilik bozukluğu, kişinin bilinç düzeyinde birbirinden farklı en az iki kişiliğe sahip olması ve bu kişilik yapıları arasında geçişler yaşaması durumuyla karakterize olmuş olan psikolojik bir hastalıktır. Bu kişilik bozukluğu mutlaka bir travmayı ya da sarsıntıyı takiben ortaya çıkan bir tablodur. Daha çok çocukluk dönemi sırasında bilincin yeni oluştuğu ya da oluşmadığı zamanda travmalar yaşayan bireylerde ortaya çıkmaktadır.

 

  1. Bipolar Bozukluk

Kişinin duygudurumunda aşırı ve zıt yönlü değişiklikler tecrübe etmesi ile karakterize edilen bir duygudurum bozukluğudur. Yükselen duygudurumu, şiddet seviyesine ya da psikoz belirtilerinin mevcudiyetine bağlı olarak mani veya hipomani olarak isimlendirilir. Mani esnasında hasta anormal düzeyde enerjik, mutlu veya fevri hissetmekte ya da davranışlar sergilemektedir.

Bipolar bozukluğun sebebi henüz tam olarak anlaşılmasa da çevresel ve genetik etmenlerin yol açtığı düşünülmektedir. Birçok genin hastalık riskine etki ettiği bildirilmektedir.

  1. Madde Bağımlılığı

Madde bağımlılığı, vücudun işlevlerini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü hâlde bu maddelerin kullanımının bırakılamamasıdır. Bağımlı, madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşar. Zamanla madde kullanım sıklığını ve dozunu artırır

  1. Yeme Bozukluğu

Yeme bozuklukları, yetersiz ya da aşırı gıda alımı içerebilen, diğer yandan ruhsal etkilere dayanan ve fiziksel sonuçlara yol açabilen bir hastalıktır. ABD’de 5 ila 10 milyon kadın ve 1 milyon civarında erkeğin yeme bozukluğundan etkilenmiş olduğu tahmin edilmektedir. DSM-IV-TR (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) ( Mental Bozuklukların Tanısal ve İstatiksel El Kitabı)’nin tanı ölçütlerine göre yeme bozuklukları; Anoreksia nervosa, bulimia nervosa, atipik yeme bozukluğu olarak üçe ayrılmaktadır.

 

Yararlanılan kaynaklar:

https://boredpanda.com/mental-illnesses-disorders-paper-clips-eisen-bernardo

https://tr.wikipedia.org/wiki/Anksiyete_bozuklu%C4%9Fu

https://tr.wikipedia.org/wiki/Posttravmatik_stres_bozuklu%C4%9Fu

https://tr.wikipedia.org/wiki/Dissosiyatif_bozukluklar

http://www.psikolojik.gen.tr/coklu-kisilik-bozuklugu.html

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bipolar_bozukluk

https://www.yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/madde-bagimliligi

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yeme_bozukluklar%C4%B1

https://tr.wikipedia.org/wiki/Obsesif_kompulsif_bozukluk

Telif Hakkı Bildirimi İçin Tıklayın



Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️
Yazımızı okudunuz ve şimdi paylaşma zamanı:
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Mert Can Sarıdaş

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Psikoloji

Mert Can Sarıdaş 11 içerik yazdı. Mert Can Sarıdaş tarafından yazılan tüm içerikleri gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir