Özel Öğrenme Güçlüğü

Özel Öğrenme Güçlüğü (Disleksi)

İsminden de kavradığımız gibi bir güçlük söz konusu ama doğru yol ve yöntemler izlendiği takdirde o güçlükler yerini kolaylığa bırakıyor. Çocuğunuza konulan bu tanı sizi korkutmasın. Derin nefes alın ve sakin olun. Çocuğunuzun zeka düzeyinde bir sorun yok. Sorun çocuğunuz değil ona sunulan imkanlar. Öncelikle sorunumuz nedir onu öğrenelim.

Özel öğrenme güçlüğü nedir?

Bir çocuğun zekası, normal ya da normalin üstünde olmasına rağmen, düşünme, dinleme, anlama, kendini ifade etme, okuma-yazma veya matematik becerilerinde yaşıtlarına ve zekasına oranla düşük başarı göstermesidir. Öğrenme güçlüğü zihinsel gerilik ile karıştırmamak gerekir, öğrenme güçlüğünde zeka da değil onu kullanabilme becerisinde gerilik vardır. Çünkü zekaları normal ya da normalüstü olabilmektedir.

Öğrenme güçlüğü ile ilgili yapılan araştırmalar en çok üç sınıfta güçlük yaşandığını tespit etmiştir.

1. Okuma-yazma güçlüğü(disleksi): En belirgin özelliği alfabetik harflerde sıkıntı yaşama harfleri ters yazma veya b harfine d harfi, d harfine de b harfi olarak okuma gibi sorunlar yaşarlar. Onlara uygun bir metot ile öğrenmeye başlanmaz ise okuma ve yazmayı geç öğreneceklerdir.

2. Yazma güçlüğü(disgrafi): Yazı yazmada sıkıntı yaşanır. Baş harfi büyük yazamazlar. Kelime arası boşluk bırakmazlar. Noktamla işaretlerine uymada sıkıntı yaşarlar. Bir kelimeyi birkaç parçaya bölerek yazarlar.

3. Aritmetik güçlüğü(diskalkuli): Dört işlem yapmada sıkıntı yaşarlar. Problem çözmede sıkıntı yaşarlar. Okuduğunu anlamada sıkıntı yaşadığı için problemi anlayıp çözmesi zor olmaktadır. Parmaklarını çok kullanırlar. Ve yavaş ilerler. İşaret terimlerini karıştırabilirler. Onlar için çarpım tablosu ezberlemek güçtür. Yön kavramları, zamana ilişkin kavramlar, sıraya dizme gibi konularda da zorluk yaşarlar.

Sonumuzu öğrendikten sonra şimdi de bu soruna neden olan sebepleri öğrenelim:


1. Beyin hasarı:
Hamilelik, veya doğum ya da doğum sonrası yaşanılan beyin hasarı merkezi sinir sistemini olumsuz etkilemektedir. Hafif düzeyde yaşanmış beyin hasarları öğrenme güçlüğüne ve gelişimsel sapmaya neden olabilir.

Önerilen Yazı:  Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi

2. Genetik etmenler: Aile üyelerinin aynı sorun ile karşılaşmış olması sizin de aynı sorunu yaşama olasılığınızı yükseltir.

3. Doğum sırasında: Uzun ve zor doğum, plasenta ve göbek kordonu anormallikleri, doğum aletlerinin verdiği zarar.

4. Başa alınan hızlı darbeler: Çarpmalar, zedelenmeler gibi.

Yaşanılan bu nedenler sonucu öğrenme güçlüğü tanısı ile karşılaşmış olabilirsiniz.

Şimdi gelelim tedavi kısmına;

Tedavisi

En iyi tedavi eğitimdir. Okulda alınan eğitimden farklı olarak özel eğitim içerir. Çocuğun en çok güçlük yaşadığı konular RAM(Rehberlik Araştırma Merkezi) tarafından belirlenir. Siz de bu sayede yol haritanızı çizmeye başlarsınız. Bir özel eğitim rehabilitasyon merkezi ile çalışamaya başlarsınız. Sizin ile ilgilenmesi gereken uzman özel eğitim öğretmeni olmalıdır. Çocuğun güçlük yaşadığı konuları değerlendirerek size bir program hazırlayacaktır. Uzman, okuldaki öğretmen ve veli ile birlikte bir işbirliği sağlamalıdır. Bu evrede anne ve babaya çok iş düştüğü unutulmamalıdır. Özel eğitim öğretmenin hazırladığı program doğrultusunda anne ve babanın ev içindeki düzene ve zamana uygun bir plan hazırlamaları gerekecektir. Her derste işlenilen konu evde çocuğa uygun metot ile tekrar edilmesi çok fayda sağlayacaktır. Çocuğun yapabildiklerine odaklanarak onun motivasyonunu yükseltebilir, aynı zamanda eksik olduğu konularda daha yöntem bazlı ve çok çalışma ile eksikliği giderebilirsiniz. Sorunuzu ve nedenlerini öğrendikten sonra yapılması gerekenlere odaklanıp kendinize uygun yol haritanızı çizerseniz eğer karanlık tünelden çıkıp daima ışık gören bir yolda ilerlemeye başlarsınız.

Unutmamak gerekir ki

Çocuğunuz için yapılan her şey ondan önce sizin içindir.


Emine Dal

Çocuk gelişimi mezunu, Gökyüzünü sever. Yıldızları sever. Maviyi sever. Simsiyah sayfalara beyaz hayaller yazma peşinde...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Başlıksız Girişsiz Kuralsız

Bu yazıya nasıl başlamam gerektiğini hatta ne gibi bir başlık koymam gerektiğini bilmiyorum. Ölüm, anlık, hüzün, mutluluk... Sanırım aklımı ve

Kapat