Manipülasyondan Korunmak için 3 Kitap

Bu içerik neden oluşturuldu?

Manipülasyonla istemediğiniz davranışları yapmaya yönlendirilebilirsiniz hatta kendi iradenizle karar verdiğinizi düşündüğünüz bile olabilir. Bu içerikteki kitaplarla manipülasyon hakkında bilgi edinmeniz amaçlanmıştır.

Her kitap tanıtımı sonunda kaynak linki numaralı olarak eklenmiştir. Kitap görseli ve arka kapak açıklaması kaynaklardan alınmıştır.

1- İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon

ikili duygusal ilişkilerde manipülasyon

Yazarlar: Pascale Chapaux-Morelli , Pascal Couderc

Kitap Açıklamasından Bir Bölüm

Narsist sapkın her şeyi birlikte olduğu kişi için yapıyormuş gibi bir hava yaratır, oysa gerçek amacı onu yok etmektir. Küçük oyunlarla partnerini ince ince işlerken, ustalıkla kendisini mağdur gibi gösterir. Partnerini sürekli eleştirerek kişiliğine yön verir, ona kendi isteklerini unutturur, özsaygısını tüketir. Bunun sonucunda depresyon, bağımlılık başlar ve mağdur kaçıp kurtulma yetisini de yitirir. En az fiziksel şiddet kadar yıkıcı olabilen bu psikolojik şiddet, çoğunlukla mağdurun kendi başına fark edemediği bir şeydir. Çünkü eleştiri darbeleriyle suçu kendinden başka yerde göremez hale gelmiştir(1*).

2- Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı yönetimi ve manipülasyon

Yazar: Mücahit Gültekin

Önerilen Yazı:  Özdemir Asaf'ın 12 Anlamlı Şiiri

Kitap Açıklamasından Bir Bölüm:

Peki, algı yöneticilerinin manipülasyonları karşısında “hayır” demek hepimize neden bu kadar zor gelir? Usta yalancıların yönettiği bir dünyada yaşadığımızın farkında mıyız? Onaylamadığımız düşünceleri onaylar görünmek pahasına, bizi başkalarına uyum sağlamaya iten nedir? Dahası kandırmanın başarılı olmasında “niçin?” sorusunu sormayışımızın etkisi ne düzeydedir? Kampanyalar ve sürekli tekrar bizi nasıl yönlendirir? Manipülasyonları başarılı kılan unutkanlık, duygusallık ve düşüncesizlik zaaflarından kurtularak algı yöneticilerine karşı direnmeyi nasıl başarabiliriz? (2*)

3- Sazan Avı: Manipülasyon ve Hile Ekonomisi

Manipülasyon ve Hile Ekonomisi

Yazar: George A. Akerlof, Robert J. Shiller 

Kitap Açıklamasından Bir Bölüm:

Sazan Avı, insan hayatında önemli yer tutan otomobil, ev, kredi kartları, ilaç sektörü, tütün/alkol ve hatta spor salonu üyelikleri gibi alanlara ve finans sisteminin tümüne bakarak, kandırmacaya dönük detayları gözler önüne seriyor. Fakat aynı zamanda bu kandırmacaya karşı duran insanların hikayelerini de anlatarak, daha fazla bilgi, reform ve düzenleme sayesinde işlerin nasıl düzelebileceğine de işaret ediyor(3*).


Ahmet Kılgi

İstanbul Kültür Üniversitesinde Psikoloji lisans öğrencisidir. Psikolojiden Oku'da oluşturduğu içerikleriyle topluma fayda ilkesi doğrultusunda hareket etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Erich Fromm İtatsizlik Üzerine kitabı
İtaatsizlik Üzerine

Başlamadan Önce: Bu içerik Erich Fromm'un İtaatsizlik Üzerine kitabı temel alınarak ve kısa alıntılar yapılarak oluşturulmuştur. Okuyucuların konu üzerinde düşünmesi

Kapat