Psikolojik Rahatsızlıklar

Kadınlarda Görülen Cinsel İşlev Bozukluğunun Nedenleri ve Risk Faktörleri nedir?

Cinsellik bizim ülkemizde her ne kadar üstü kapalı olarak adlanırılıp, konuşulması ve yaşanması rahatsız edici bir olaymış gibi gözükse de insan doğasının en temel şeyidir. Sadece üreme anlamında olmayan cinselliğin rolü biz kabul etsek de etmesek de hayatımızın önemli bir parçası. Hatta belki de Freud’un savunduğu gibi tüm sorunlarımızın temel sebebi de buradan kaynaklanıyordur. Cinsellikten alınan zevkin ve yaşanılan hazzın insan hayatında ne kadar pozitif bir değer taşıdığını, olmadığında da strese yol açtığını biliyoruz. Bu yüzden bu duygudan yoksun olmak; kişinin hayatındaki birçok diğer sorunun altında yatan temel sebep olabilir.

Cinsel işlev bozukluğu ve zevk alamama;

Cinsel arzudan yoksun olmak; ya da arzu duyulmasına rağmen cinsellikten zevk alamama konusu çok fazla konuşulmasa da bilindiğinin aksine çok yaygındır. Kişinin hayatındaki pek çok faktör cinsel işlevi engelleyebilir ve bu da genellikle kişinin kendisi ve partneri için daha düşük bir yaşam kalitesine yol açar. Cinsel işlev bozukluğu, cinsel aktivitenin uyarılmadan orgazma kadar herhangi bir bölümünde meydana gelen bir sorunu ifade eder. Menopozla ilgili hastalıklar, ameliyatlar ve hormonal değişiklikler gibi fiziksel faktörler, depresyon, anksiyete, stres ve ilişki zorlukları gibi psikolojik faktörlerin yanı sıra sıklıkla kadınlarda cinsel işlev bozukluğuna neden olur. Bu bozukluğa sahip birçok kadın cinsel tatminliğe tam olarak ulaşamıyor olmasına rağmen bunun nedenlerini de pek araştırmaz. Peki bu cinsel bozukluğun ya da zevk alamama durumunun temel sebepleri nedir?

Reklam

Psikolojik Faktörler

Depresyon ve Anksiyete;

Depresyon ve anksiyete gibi akıl sağlığı sorunları olan kadınların bir cinsel işlev bozukluğu ya da diğerine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Çoğu durumda, altta yatan akıl sağlığı durumunun tedavisi, cinsel işlev bozukluğunun iyileşmesine veya çözülmesine neden olur.

Çocuklukta veya Ergenlikte maruz kalınan cinsel istismar;

Çocukluk çağı cinsel istismarı, kadınlarda cinsel işlev bozukluğu için bir risk faktörü olarak görebiliriz. Bu istismarların sonucunda ve travmaların tedavi edilmemesinden, belki de bastırılmasından kaynaklı olarak kişi eski hatıralarını hatırlayabilir, yaklaşmaya korku duyabilir ya da yaşadığı her deneyimi orayla özdeşleştirdiği için yine bir zevke dönüştüremez

Partner ve ilişki endişesi

İlişkide yaşanılan güven eksikliği, partneri tarafından yeterince arzulanmadığı düşüncesi veya karşısındakini tatmin edemeyeceğinden duyulan endişe cinsel ilişkinin kişişye hazdan da çok endişe, panik ve kaygı sağlar.

Reklam

Benlik saygısı ve savunmasız olma korkusu ya da kontrolü bırakma gibi diğer psikolojik faktörler cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir.

Fiziksel faktörler

Vajinismus

Vajinismus, cinsel ilişkiye müdahale eden vajinanın dış üçte birlik kısmının kalıcı veya tekrarlayan bir spazmıdır. Vajinal ilişkinin ağrılı veya zor olmasına neden olur ve ayrıca pelvik muayeneleri de önleyebilir.

Perimenopoz ve Menopoz 

Kişi menopoza yaklaştığında, östrojen seviyelerinin düşmesi de dahil olmak üzere ciddi hormonal değişimlerden geçmeye başlar. Bu genellikle sıcak basmalar, vajinal kuruluk, gece terlemeleri, ruh hali değişimleri ve cinsel temasa karşı duyarlılığın azalmasıyla sonuçlanır. Testosteron hem erkekler hem de kadınlar için yaşla birlikte düşer ve bu da bir kadının cinsel arzusunu azaltabilir.

Reklam

Cinsel tatminsizliği tüm hayatınız boyunca yaşamak zorunda değilsiniz. Çoğu kişinin yaşamasına rağmen belki de utanıp söyleyemediği bu durum; bireyin kendinde duyduğu rahatsızlıktan çok ikili ilişkilerini etkilemektedir. Daha sağlıklı ilişkiler ve bu bozukluğu gidermek için;

  • Kadınların günlük yaşamlarında cinsel işlev bozukluğuna neden olabilecek değişikliklere dikkat etmesi gerekir. İlaçların cinsel sorunlara neden olduğu durumlarda çözüm, ilacı değiştirmek veya dozu ayarlamak kadar basit olabilir.
  • Bir cinsel terapiste ya da doktora başvurmaktan çekinmeyin.Cinsellik insanın en temel duygusudur, çekinilmesi gereken bir kavram değil.
  • Bir doktorla cinsellik hakkında bir konuşma başlatmak öğrendiğimiz kavramlardan dolayı zor ve rahatsız edici olabilir, ancak kadınların büyük çoğunluğuna, kendi sorunları için en iyi tedaviyi belirlemek için sağlık hizmeti sağlayıcısıyla açıkça konuşmaya istekli olmaları halinde yardım edilebilir.
  • Partnerinizle konuşmak da en büyük çözümlerden biridir, yaşadığınız bu sorun tek taraflı gibi gözükse de kesinlikle öyle değil.

Kaynakça

Reklam
  1. https://www.verywellhealth.com/female-sexual-dysfunction-hysterectomy-vaginismus-3521035

2.https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2050052117301476?via%3Dihub


Telif Hakkı Bildirimi İçin Tıklayın
Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Helin Sude Yaşar

Bahçeşehir Üniversitesi/Psikoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu