Denemeler

İnsanlar Hayat Enerjisini Nereden Alırlar?

Yaşadığımız dünya üzerinde insanlar hayat enerjisini nereden alırlar? O kadar olumsuzluğa rağmen bu hayat enerjisi nereden geliyor? Buna benzer sorular üzerinde düşünüyor olabilirsiniz, konumuzu okumaya devam edin.

1) Öncelikle derin bir nefes aldığınızda bunun ne kadar mükemmel bir şey olduğunu görebileceksiniz. Yaşam enerjimizi işte tam da buradan alıyoruz.

Reklam

2) Hayatımız boyunca olumlu ve olumsuz şeyler yaşıyor olabiliriz ama hayat bu değil midir? Stabil olarak hep mutlu veya hep üzgün olduğunuzu düşündüğünüzde bu ne kadar mantıklı?

3) Vanilla Sky adlı filmde bir söz geçmişti:

İlgili Makaleler

Acı olmasaydı tatlı bu kadar tatlı olmazdı veya ekşi olmasaydı tatlı olmazdı.” Burda görüldüğü gibi bir tat duyusunun varlığı bir başka tat duyusunun varlığıyla sağlanıyor. O halde her duyu/duygu bizim için değerlidir. Var olanlar içerisinde hepsini denemek bir öncekilerin değerinin ne olduğunu belirliyor. Herhangi bir duyu/duyguyu yaşamak bir önceki duyuya/duyguya bakış açısını değiştirebiliyor.

Reklam

4) Yaşam enerjimizin bir diğer sebebi ise “yaşama” isteğimizdir.

5) Duygularımızın olmasıdır: Hırs, azim, istek, hüzün, gurur, kaygı, mutluluk, sevinç gibi duygular yaşatıyor bizi.

6) Hayatta koyduğumuz hedefleri de ele alabiliriz. Genellikle her insanın bir hedefi vardır. Bir kişi doğduğunda zaten doğal olarak ona bir yaşam enerjisi verilmiştir. Ama küçük de olsa hedefler koyabilir. Örneğin bir çoçuğun yürümesi de bir hedeftir. Yaş ilerledikçe hedefleriniz artabilir ve yeni hedefler ekleyebilirsiniz.

Reklam
  • Dünyanın “sevgi dolu bir yer” olması için hedef koymuş olabilirsiniz. Bunun için siz elinizden geleni yaptığınızda size o kadar güzel bir yaşam enerjisi geliyor ki sizin için çok değerli oluyor.
  • Dünyayı gezmeyi ve öğrenmeyi hedef koymuş olabilirsiniz ve sizi bu motive etmektedir.
  • İşlerinizde başarılı olmayı ve daha iyi yerlere gelmeyi hedeflemiş olabilirsiniz.
  • Daha çok para, mülk kazanmayı hedeflemiş olabilirsiniz.
  • Daha iyi bir insan olmayı hedeflemiş olabilirsiniz.
  • Kendinize her gün bir kitap okuma hedefi koymuş olabilirsiniz.
  • Üniversite sınavını kazanmayı hedef edinmiş olabilirsiniz.
  • Gibi uzatılabilir bir sürü hedefler vardır. Hedefler hayatımızda çok büyük bir yer tutarlar.

7) İnançlarımızın da çok büyük bir rolü vardır. İnancı din olarak veya bir hedef olarak alabilirsiniz. Yani inandığınz her şey sizin inancınız olur. Örneğin üniversite sınavını kazanabileceğinize ait bir inancınız olabilir ve aynı zamanda bu bir hedeftir. Ya da uçabileceğinize ait bir inancınız da olabilir.

8) Bazen hayallere dalarız. Hayatta bizi en çok tutan bir şey de beslendiğimiz hayaller olsa gerek. Hayal dediğimiz şeyin ucu bucağı yoktur. Onu kullanmak sizin elinizdedir. İsterseniz onu hayallerin ötesinde bir yere taşırsınız isterseniz de hayallerin daha da ötesinde bir yere.  Yani hayal kurmak da bize yaşam enerjisi sağlamaktadır.

Reklam

9) Hayatınızın amacı vardır. Örneğin birinin hayatının amacı aşk olabilirken diğer bir insanın hayatının amacı bilgiye ulaşmak ve öğrenmek olabilir. Bunlar bizi motive eder, enerji verir. Hedeflerle amaçlar birbirleriyle bağlantılıdır.

10) Ailenize duyduğunuz sevgi çok fazladır. Şöyle de düşünebilirsiniz bir anne ve baba hayatını çocuklarına adayabilirler, onlar için yaşıyoruz diyebilirler.

11) Mesleğinize aşıksınızdır bu size çok iyi bir yaşam enerjisi verip besliyor olabilir.

12) Öylesine ve gelişigüzel yaşamak da size bir enerji veriyor olabilir.

13) Yaşamak için de yaşıyor olabilirsiniz. Ayrıca bazı insanlara hayatlarının bazı dönemlerinde veya tamamında çeşitli nedenlerden dolayı yaşamak zor gelebiliyor. Bir karikatürde “şimdi kim yatağından kalkacak ve akşama kadar yaşayacak” gibi bir söz geçmişti 🙂 Bazıları için bu çok şey anlatabiliyor ama yine de insan yaşıyor.

14) Kendiniz için yaşıyor olabilirsiniz.

Yaşam enerjisi ve yaşamın amacı hakkında çok fazla şey söylenebilir. Biz bu konuda kısa bir değindik ve değindiklermizin hepsi aynı kapıya çıkıyor ve sonuç olarak “yaşıyoruz” diyebiliriz.

Eğer bir karamboldeyseniz ve çeşitli düşüncelere dalmışsanız kendinizi farkedin ve kendinizi tanıyın. İçsel bir yolculuk yapın.

Sevgiyle kalın 🙂

 

Telif Hakkı Bildirimi İçin Tıklayın
Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu