Öneriler

Aldatılmadan Uzun Süreli Bir İlişki için 2 Madde

İnsanlar birçok nedenden dolayı aldatır. Evli çiftler arasında olan aldatma boşanmaya kadar varabilir. Eğer ilişkiniz için koruyucu önlemler alırsanız ilişkinizde oluşabilecek problemler azalır. Siz bu yazıya girerek ilişkinize değer verdiğinizi göstermiş oldunuz bu konuda tebrik ederiz. Şimdi aldatılmayı önlemenin ve açıkçası uzun süreli bir ilişkinin tarifini vermeye başlayalım:

1- İlgi ve Sevgiden Bolca

Aldatılmamak için önlemlerin başından biri de sevgi ve ilgidir. Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisinde açlık, susuzluk, cinsellik ve güvende hissetmek temel basamaklardır. Bundan sonra gelenler sevgi, aidiyet ve değer görmedir. Bakıcı-bebek donuk yüz deneyinde anne bebeğe kısa bir süre tepki vermeden hareketsiz durur ve bebek ağlamaya huzursuz olmaya başlar. Görüldüğü gibi ilgi, sevgi ve görüldüğünü, var olduğunu hissetmek her yaşta önemlidir. Tabii yetişkinler bunu doğrudan göstermez ağlamaz ama bundan daha öte belki de davranışlarıyla size ilgi isteğini haykırır. Kişi bir eksiklik hissederse bu eksikliği dışarıda arayarak doldurmak ister ve aldatma kaçınılmaz olarak gelir. Dolayısıyla ilgiyi eksik etmeyin ve eşinizi ihmal etmekten kaçının.

Reklam

Önemli diğer noktalar:

 • Hoşgörülü olmak temel değerlerdendir.
 • Dürüst olup birbirinize açık olmak daha güvende hissettirir.
 • Saygı sadece romantik ilişkiler için değil her ilişki için önemlidir.
 • Sağlıklı bir cinsel yaşam. Ek: Cinselliğin kadınlar tarafından bir silah olarak kullanılması ile erkekler aldatmayı kendine hak olarak görür(1*).
 • Anlayışlı olmak gerekir. Bir taraf bir konu hakkında konuşurken diğer eş, tüm odağım sende mesajını verirse iyi hissettirir.
 • Eşinizin sizle birlikte olduğu için kendisini şanslı ve mutlu hissetmesini sağlayabilirsiniz.
 • Birbirinizden haberdar olmak; gününüzü, duygularınızı paylaşmak yani bolca sohbet etmek, konuşmak önemlidir.
 • Ortak aktiviteler yapmak(Sinema, tiyatro, konser, seyehat) birbirinize daha çok yaklaştırır ve anı biriktirmenizi sağlar, biz duygusunu geliştirir.
 • Birbinizi tamamlayın ve biz duygusunun oluşması için ortam hazırlayın.
 • Doğum yapan kadınlar eşlerine eskisine oranla daha az ilgi gösterebilmektedir. Eşler bu sürece anlayış göstermeli çünkü kadına annelik rolü de eklenmiştir. Bu süreçte eşler birbirine destek olursa ilişki daha çok güçlenecektir.

Aldatmak bir seçimdir…

Cem Keçe (Yazıya ulaşmak için tıklayın.)

2- İlişkiye Emek Verin ve Olumlu Yaklaşın

Tüketim çağındayız ve her şey çok hızlı olmuş durumda. Bu da ilişkilere yansımaktadır. İlişkiler bazı küçük problemlerde bile bitebiliyor. Oysaki çözüm için emek verilmeli ve sabırlı olunmalıdır.

Önemli diğer noktalar:

 • Birbirinize eleştirel yaklaşmayın. İlişkideki problemler için sürekli tek taraf suçluymuş gibi göstermemek gerekir çünkü ilişki tek taraflı değildir.
 • Hemen ilişkiyi bitirme odaklı olmaktan kaçınılmalıdır.
 • Her zaman ebeveynlere çocuklarınızın başarısını diğer komşu çocuklarıyla kıyaslamayın denir. Çiftler için de bu kural geçerlidir. Yani partnerinizi bir başkasıyla kıyaslamayın. Örnek: “… ama onun sevgilisi şöyle şöyle yapmış” ya da “o şöyle şöyle özelliklerde sen ise daha kötü” gibi söylemlerden kaçınılmalıdır.
 • Eşinizin özelliklerini kabul edin ve değişime zorlamayın ve kontrol etmeye çalışmayın.
 • Partnerinize karşı yüksek beklenti içinde olmak hayal kırıklığına yol açabilir.
 • Günümüzdeki medyada güzelliğin iyi kötüsü neredeyse tanımlanmış durumda ve sürekli bize satılmaktadır. Örneğin, estetik ameliyatları acaba ihtiyaçtan mı kaynaklı yoksa çevrenin etkisi fazla mı? Her insan biriciktir ve eğer biz tek tip olsaydık o zaman farkımız olmazdı. Herkesin güzellik kalıplarına uyduğu estetikli bir dünya düşündüğünüzde bunu anlayabilirsiniz. Dolayısıyla sevdiğiniz insanı tüm özellikleriyle sevin.

Yararlanılan Kaynaklar:

Reklam
 1. http://serhatyabanci.com/aldatma-psikolojisi-ve-tedavis/
 2. https://cemkece.com.tr/m-aldatma-engellenebilir-mi.html
 3. https://www.lifehack.org/articles/communication/10-ways-prevent-cheating-relationship.html
 4. https://www.psikolojidenoku.com/saglikli-evlilik-ve-siddet/
 5. https://www.psikolojidenoku.com/bosanmalarin-en-kritik-nedenleri/

Telif Hakkı Bildirimi İçin Tıklayın
Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu