Psikolojik Rahatsızlıklar

Her Unutkanlık Bir Alzheimer Başlangıcı Mıdır?

Alzheimer Nedir?

Öncelikle terimleri öğrenmekle başlayalım. Alzheimer bir tür demanstır. Beyinde gerçekleşen bu rahatsızlık, beyin hücrelerin ölümü sonucu kişinin beyin fonksiyonları yavaş yavaş işlev göremez hale gelmektedir. Kişinin uzun süreli belleği bozulur hastalar yakın geçmişini unutmaya başlarlar. Eskiden yaşadığı anıları, birkaç yıl evveli unutmaya başlarlar ve en sonunda hastalığın ilerlemesiyle artık anıların yerine kişi gerçekleştirmesi gereken fonksiyonlarını unutur ve gerçekleştiremez. Yemek yemeyi, tuvalete gitmeyi unutur

Demans Nedir?

Alzheimer’ı açıklarken bir demans türü olduğunu belirttik. Peki demans nedir? Alzheimer derneğinin verilerine baktığımızda; “Demans kelimesi, hafıza kaybı, problem çözme, dil ve düşünmeyle ilgili problemleri içerebilen belirtiler bütününü tanımlamaktadır. Alzheimer hastalığı ya da inme gibi hastalıkların beyne zarar vermesi demansa neden olur.”

Reklam

Şahsiyet dizisinde, Agah karakteri kedisine her defasında düzenli yemek verdiğini düşünmekteydi. Fakat kedisinin öldüğünü fark ettiğinde anlam verememişti. Sonra, kedisinin aç ve susuz kalmış olduğunu bu yüzden öldüğünü öğrenmiştir. Bu durumun nasıl olduğuna pek bir açıklık getiremeyip doktora görünür ve Alzheimer olduğunu öğrenir.

Peki başımızdan geçen her unutkanlık bizim Alzheimer olduğumuzun bir göstergesi midir?

Bir vaka incelemesi sonucu ikisi arasındaki farklılığı görebiliriz. Bir kadın, orta yaşlı, evli, genel müdür. Kişi buzdolabında gözlüğünü unutması ve buna benzer birkaç unutkanlık sonucu doktora gelir.

Reklam

Kişi, genel mental testten geçer. Testi daha önceden de görmüş olan bu kişi tüm adımları güzel bir şekilde tamamlar ve kendisinin Demans/Alzheimer olmadığı ona söylenir. Peki ya bu unutkanlıklarının sebebi neydi? Kişiye hayatından bahsetmesi istenir. Kişi hayatında yaşadığı zorlukları(iş yoğunluğu, sorumluluklar, çevre ile ilişkileri), hastalıkları ve ameliyatları anlatır.

Gördüğümüz gibi kişi hayatından hiçte memnun değil, depresyon ilaçları kullanmış ve ablasının demans geçirmesinden dolayı kendinde de bu belirtilerin varolacağı kaygısına kapılmıştır.

Kişinin bu unutkanlıklarının asıl sebebi, depresyona bağlı dikkat bozukluğudur. Kişi genel mental testte iyi bir başarı yakalamıştı fakat bir ara telefonu çalmıştı, dikkati dağılmıştı ve toparlaması biraz zaman almıştı.

Reklam

Evet, bu iki vaka arasında baktığımızda anlıyoruz ki her unutkanlık bir Alzheimer değildir. Bu sebepten dolayı eğer unutkanlıklarımız var ise bunları bir hekime danışmalı ve problemlerimizi çözmeliyiz.

Eğer Alzheimer ile ilgilenen bu konuda bir kitap arayanlar varsa “Alzheimer’ın Sonu” adlı kitabı okuyabilirsiniz yazarı, Dale E. Bredesen.

Reklam

Kaynakça:

http://www.alzheimerdernegi.org.tr/adan-zye-alzheimer/


Telif Hakkı Bildirimi İçin Tıklayın
Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Damla Yılmaz

Maltepe Üniversitesi Lisans öğrencisidir. Yaptığı araştırmalardan, staj tecrübelerinden edindiği bilgiyi bu platform üzerinden paylaşmayı hedefliyor.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu