Şu Dünyadaki En Bilgin Kişi: Kendini Bilendir

Bu içerikte, Türkiye’nin 1973’lü yıllarına gideceğiz. Hayat Bayram Olsa şarkısını ele alacağız.

Şarkı hayata pozitif açıdan bakmamızı sağlıyor. Bu içerikte de pozitif bir yorum olacaktır. İçeriğin sonuna doğru şarkının oluşturduğu ütopik bir dünyaya düşebilirsiniz 🙂 Keyifli dinlemeler ve okumalar.

Sözler

Sevmeyi bilen ve mutluluk veren kişi

Şu dünyadaki en mutlu kişi
Mutluluk verendir
Şu dünyadaki sevilen kişi
Sevmeyi bilendir

İnsan sağlığı için sevmek önemli bir değerdir. Kendimize ve çevreye karşı gösterdiğimiz sevgi, şefkat duyguları bizim psikolojik sağlığımız hakında da bilgi verir. Bu şarkı her seferinde bu gerçeği hatırlatmaktadır. Şanslıyız ki böyle bir şarkıya sahibiz.

Güçlükten gelen ve kendini bilen kişi

Şu dünyadaki en güçlü kişi
Güçlükten gelendir
Şu dünyadaki en bilgin kişi
Kendini bilendir

Psikolojik sağlamlılık kavramından bahsedilebilir. Geçmişinde zorluklarla karşılaşan insanlar tekrar zorluklarla karşılaşırlarsa daha kolay atlatabilirler. Veyahut gençliğinde depresyon öyküsü olan bir kişi, yetişkinlikte depresyon tanısı alırsa daha hızlı iyileşme olanağına sahip olabilir. Bir yaklaşıma göre, hayattaki zorlu yaşam olayları bizi geliştirir.

Vücut geliştirme yapanlar bilir. Kas gelişimi için acı gereklidir. Her programda daha fazla ağır kaldırılır ve kaslar zorlanır. Zaman geçtikçe kaslar güçlenir. Hayat da böyledir. Tecrübe dolu zorluklar, başarısızlıklar, düşüşler ve yükselişler yaşamış bir kişiyi düşünün. O yüksek bir statüye, işe veya konuma gelmiş olabilir. Konuşmasından ve gözlerinden yaşanmışlığı hissedersiniz.

Diğer bir yandan en bilgin kişi kendini bilendir sözü anlamlı görünmektedir. Hatta bu eylemin de zor olduğunu söylesek yanlış olmaz. Kendini bilmek, tanımak, zaaflarını anlamak, kusurlarını kabul etmek ve güçsüzlüklerinin üzerinden gelmek kolay bir iş değildir. Kendini bilen kişi, ne bilip bilmediğinin de farkındadır. Bu yüzden, kendini bilmek de bir nevi bilginliktir.

En soylu kişi insafa gelendir

Şu dünyadaki en soylu kişi
İnsafa gelendir

TDK’ya göre “insaf”: Acımaya, vicdana veya mantığa dayanan adalet. İnsafı olan kişinin acıması, vicdanı ve mantığa dayanan adaleti vardır diyebiliriz. Bu kavramlar şüphesiz ki değerli kavramlardır. Soylu kelimesi kısacası köklü bir aileden gelen kişidir. Asil, yüksek ünvanlar taşıyan kimsedir. Şarkı, insaflı olmanın ne kadar değerli olduğunu bu ilişkiyle bize vurgulamaktadır.

Uzansak sonsuza

Bütün dünya buna inansa
Bir inansa
Hayat bayram olsa
İnsanlar el ele tutuşsa
Birlik olsa
Uzansak sonsuza

Şayet bütün dünya yukardaki değerleri önemserse el ele tutuşup birlik olursa yaşam tüm güzelliyle devam eder. Sonsuza uzanmak kavramı ise şöyle açılabilir. İnsanların birbirini sevdiği, adaletli olmanın soylu bir özellik olduğunu ve kendini bilmenin bilgelik olduğunu düşünen bir yer hayal edelim. Bu özellikler o topluluğu sonsuz kılacaktır. İnsanlar birbirine zarar vermeyecektir çünkü sevmek ve mutluluk vermek en üstün özellik olacaktır.

Telif Hakkı Bildirimi İçin TıklayınOkuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️
Yazımızı okudunuz ve şimdi paylaşma zamanı:
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Whatsapp
Whatsapp
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Ahmet Kılgi

Psikolog

Ahmet Kılgi 92 içerik yazdı. Ahmet Kılgi tarafından yazılan tüm içerikleri gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir