Öneriler

Dünyayı Parmak Uçlarıyla Görmek

Görmeden de resim çizilebiliyor.

Yukarıdaki yargıyı kanıtlayacak nitelikte ve bilim dünyasını şaşırtan Türk ressamla tanışın: Eşref Armağan. Doğuştan görmez olan ressamın zekası da hayran bırakmaktadır.

Reklam

Resimde şaşırtıcı olan durum renk, gölge, kompozisyon ve en şaşırtıcı olanı perspektif kullanmasıdır.  Bu durum inanılmaz gibi geliyor ama Türk ressam bunu başarıyor ve yurt dışındaki araştırmacıların dikkatini çekiyor. Bunu nasıl yaptığını anlamak için beynin taramak istediler.

Bilindiği gibi dış uyaranların bilgisi duyu organları vasıtasıyla beyne iletilir ve algı süreci başlar. Eşref Armağan görsel bilgiyi almadan muazzam resimler yapabiliyor. Eşref, sanatıyla ve dünyayı parmak uçlarıyla gören insan olarak anılmak istiyor.

Dr. Kennedy, İtalya’da Floransa’da ki özel bir binanın resmini çizmesini Eşref’den ister.  Bu zor bir binaydı ve tüm yapıya dokunup 3 boyutun tamamını algılayacak ve bunu çizecekti. Harvard Üniversitesi nöroloji takımı sonuçları merak ediyordu. Eşref’i MRI tarayıcısına aldılar. Çizmesini rica edip beyindeki aktiviteye bakacaklardı. Eşref, resmi çizerken bilim insanları çok şaşırdılar çünkü körlüğünden dolayı beyninde hiç bir aktivite göstermemesi gereken bölgelerde olağandışı aktiviteler gözlemlediler.

Reklam

Beynin normal insanlarda bir şeylere bakarken noel ağaçları gibi yanıp sönen görsel bölgesi Eşref çizim yaparken olağandışı şekilde hareketli ve canlıydı.

MRI Sonuçları şaşırtıcıydı. Eşrefin beyni bize görselliğin gözlerimizdeki elde ettiğimiz bilgilerden daha fazlasını içerdiğini kanıtlamıştı. Görsellik, boşluğu algılamamız anlamına da geliyordu.

Resimlerin görselliğin ürünü olduğunu sanırdık çünkü onlar uzaklık, yön ve açılarla ilgiliydi. Farketmeliyiz ki bunların hepsi dokunmayla da anlaşılabiliyor.

Reklam

Felipo Brunolesci’nin imzasını taşıyan vaftizhane binasının resmini de mükemmel bir şekilde çiziyor. Ve tarihi imzasını bu şekilde atmış oluyor.

Belgesel videosu aşağıdadır, izlemenizi tavsiye ederiz:

Reklam

 


Kaynaklar:

  1. Discovery Eşref Armağan Belgeseli
  2. Eşref Armağan Biyografisi

 

Telif Hakkı Bildirimi İçin Tıklayın
Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu