Çoklu Kişilik Bozukluğu

Günümüzde birçok değişik psikolojik hastalık baş göstermeye başladı. Bunların arasında son günlerde oldukça ilgimi çeken bir rahatsızlıktan bahsetmek istiyorum: Dissosiyatif kişilik bozukluğu.
Bellek, çevre, algı ve kimlik gibi duyumların dengesinin tamamen kaybedilmesi ile meydana çıkan bir vakadır bu. Çocukluk döneminde beklediği ilgiyi görmeyen, anne ve babasının kavgalarına şahit olan, cinsel istismara uğrayan bireylerde daha çok ortaya çıkan bu rahatsızlık kişiyi intihara sürükleyecek boyutlara gelebilir.
Çoklu kişilik bozukluğu yaşayan birey birden fazla karakter arasında geçiş yapar. Bu geçişler oldukça aynıdır fakat hasta geçişlerin farkında değildir. Farklı bir kimliğe bürünen kişiler iyileştiğinde o kimliğe dair her şeyi unutur, yaptıklarını da hatırlamazlar.

Sosyal ortamlara uyumsuzluk sorunu, sinir, öfke krizleri, en çok görülen reaksiyonlardır.
Ancak bu hastalık yaygın olarak bilinen şizofreni ile karıştırılmamalıdır. İkisinin ortak tek yanı psikotik olmasıdır ama psikozlarının da pek alakaları yoktur. Şizofreninin en önemli belirtisi halisünasyonlarken çoklu kişilik bozukluğunda hayal görme gibi bir durum yoktur. Yaşananlar tamamen gerçektir.


Dissosiyatif kişilik bozukluğunu barındıran film analizimiz:

Beyza karakterinin birçok kişiliği bulunmaktadır. Bu kişiliklerin başından geçenleri konu alan bir filmdir.


 

Pınar Çiçek

•Hacettepe Üniversitesi 1.sınıf öğrencisi •Okumayı,araştırıp incelemeyi ve gezmeyi seven biri 🌼

Çoklu Kişilik Bozukluğu” için bir yorum

 • 13 Ağustos 2017 tarihinde, saat 14:16
  Permalink

  Düşünsene o kişiyle arkadaş olduğunu, aslında birden fazla kişi
  8  0
  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Uyku – Hypnos ve Thanatos

Asya'nın ya da doğunun Kafka'sı olarak da tanımlayabildiğimiz yazar, Haruki Murakami. Şu zamana kadar okuduğum her kitabında beni etkilemeyi başarmış nadir

Kapat