DenemelerÖneriler

Günümüz Cennet Vaadi

Eskiden kiliselerde cennetten arsa satmak diye bir durum vardı. Şimdi de onun modernleştirilmiş bir yapısından bahsetmek istiyorum. Bu vaatler aslında dolaylı bir şekilde bize empoze edilmektedir. Şimdi başlayalım:

Güzel Bir Fizik

Her cinsiyet için güzellik ölçütleri vardır. Eğer bu ölçülerde iseniz siz mutlu olacaksınızdır. Gözler sizde olacak ve en iyisi siz olacaksınızdır. Filmlerdeki karakterlere bakıp hayal kırıklığına uğradığınız olmuştur. Çünkü film yapımları bir ekip ürünüdür, karakterler özenle seçilip hazırlanmakta ve en iyi şekilde sunulmaya çalışılmaktadır. Dolayısıyla bir hayal ürünüdür ancak gerçek böyle değildir. Her insan günümüz fiziksel güzellik ölçütlerinde değildir. Kilo, boy, saç ve ten özellikleri, burun vs. bunların hepsi tıpkı parmak izlerin gibi size özgüdür. Bedeninizi ve özelliklerinizi bilip gerçekçi düşünürseniz hayal kırıklığı yaşamazsınız. Herkes mükemmel değildir ve mutlu olmak için süper bir bedene sahip olmanız şart değildir.

Reklam

Bir Ürün

Alışveriş çılgınları olabilirsiniz ya da olmayabilirsiniz her iki durumda da bir ürünü alırken neye göre aldığınızı, neden aldığınızı düşündünüz mü? Temel ihtiyaçlar için cevaplarımız basittir ancak bunlarda bile bir seçim içinde olursunuz çünkü birçok alternatif var. Dışarıda atıştırmalık bir şeyler yiyeceksiniz. Bir markete girip bir çikolata aldığınızda birçok çeşit önünüzde durmakta hangisini, neye göre seçiyorsunuz? Bir şampuan, elbise, gözlük, cep telefonu vs. alırken ölçütünüz nedir? Baktığımızda birçok ürün reklamında verilen mesaj “eğer bana sahip olursan sen mutlu olacaksındır”. Ancak siz sahip olduktan sonra bakıyorsunuz ki mutlu değilsiniz sonra tekrar tekrar almaya devam ettiğinizde bu döngü devam etmektedir. Burada tabii ki ürünleri almayın demiyorum. İhtiyacınız olan ürünü alabilirsiniz. Ürün reklamları da doğal olarak satış yapmak istedikleri için o şekilde sunulmakta.

Mutluluğun Formülü

Hayatımızda her zaman kırgınlıklar olacaktır ve tüm duygularınızla bütün bir şekilde yaşamak doğal olanıdır. Bazen üzülecek bazen de sevinecek, havalara uçacaksınız bunların toplamı yaşam demektir.

Zengin Ol! (Emek Vermeden)

Baştan söylemek de fayda var: Emek vermeden para kazanılmaz. Bu vaatlerle birçok insan kandırılmaktadır ve olan paraları da alınmaktadır. Saadet Zinciri buna çok güzel bir örnektir. Kabaca anlatacağım: Örneğin, A şahsı çevresindekileri zengin olma vaadiyle yatırım için para almakta ve bunları da başka kimselere gösterip “bak ben kazanıyorum” sen de kazanabilirsin demekte. Ardından bu zincire katılanlar da başka insanları kandırmakta ve böyle devam etmektedir. Gerçek Örnek: Çiftlik Bank (Arama motorlarından araştırabilirsiniz). Bu tuzağa düşen insanlar, öncesinden bu yazımı okusalar ben yemem böyle oyunları diyebilir ancak dediklerinizle davranışlarınız her zaman uyum göstermez. O an kısa yoldan zengin olma fikri size öyle cazip gelecek ki işin mantıklı yönünü unutup hayallere dalmış bile olabileceksiniz. Dolayısıyla kısa yoldan kazanabilirsiniz diyenler olursa durun; bir soluklanın, yemek yiyin, gezip dolaşıp sonra öyle bir şeyin mantıklı olmadığının farkına varacaksınızdır .

Reklam

Daha Çok Para

Paranın önemlidir bunu kabul etmek gerekir çünkü temel ihtiyaçlarımızı (yeme, içme, barınma vs.) karşılamak için kullanırız ve en basitinden hasta olduğumuzda hastaneye gider ardından bir eczaneden ücretle ilaç alırız. Konunun bu kısmında hemfikirizdir. Baktığımızda para güçlü bir semboldür ve bir şeyler satın almamızı sağlar. Dolayısıyla kendisi değil satın aldıklarımızdır onu önemli yapan. Ancak bazı durumlarda para için para kazanıyor durumunda olabiliriz. Bu da hiç bir zaman doyuma ulaşamayacağımızı gösterir ve sürekli kazanma hırsı yaratıp hedefi para olan bir hayat yaşatabilir.

Sonuç olarak

Bu maddeler uzayıp gider ve daha detaylı işleyebiliriz. Size, kısaca anlatmaya çalıştım. Bunların farkında olursanız şok olmayacak, kendinizle daha barışık bir şekilde olmanız için yol açılacaktır. Çünkü mutluluğu bir ürüne bağlarsak ya da “neden şunun gibi değilim, neden fiziğim kötü” dersek ve mükemmeliği istersek işimiz bir hayli zor olur.

Reklam

Telif Hakkı Bildirimi İçin Tıklayın
Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu