Genel

Bayramların Psikolojisi

Her ülkenin inancına göre özel günler, bayramlar olmaktadır. Bunlar birlik ve beraberliği, sevgiyi arttıran günlerdir.

Ülkemizde bayramlar önemli kutsal günlerden biri sayılmaktadır. İnsanların bir araya geldikleri, haberleşdikleri, dargınların barışdıkları, sevinçli ve heyecanlı geçen günlerdir. Bu konumuz bayrama özel olarak yazılmıştır.

Reklam
Sosyal İlişkiler

Bayram, sosyal ilişkilerin güçlendirilmesi için iyi bir zaman dilimidir. Bayram vesilesiyle akraba ve yakın kişileri, dostları ziyaret etmek ve iletişim kurmak sosyal ilişkileri kuvvetlendirir. Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle insanlar gittikçe yalnızlaşıyorlar ve çevreleriyle iletişimleri azalıyor. Özellike şehirlerde bu durum daha fazla görülmektedir.

Dolayısıyla özel günlerde bu unutulmuş ilişkileri tazelemek ve onlara canlılık katmak çok sağlıklı olacaktır. Bir insanın bir insanı düşünmesi, iletişim kurması iyi hissettirecektir. İletişm bağının kuvvetlendirilmesi için de özen gösterilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Sosyal bir toplum olarak bu değerler bizi mutlu etmektedir. Herkesin bir günde mutlu olması ve herkesin de böyle olduğunu bilmesi ne kadar güzel. Dünya sevgiyle daha yaşanacak bir hale gelebilir ve yakınlarımıza, çevremize karşı sevgi dolu olmalıyız. Sahte, yapay ilişkilerden kaçınmalı ve daha doğal ilişkilere yönelmeliyiz. Bayramlarda bir araya gelip bol bol muhabbetler edip birlikte zaman geçirmeliyiz.

Reklam
Bayramlarda Çocuk Psikolojisi

Bu günlerde özellikle çocuklar mutlu olur. Şekerler, tatlılar, misafirler, arkadaşlarla vakit geçirmek ve harçlıklar çocukları sevindirir. Çocukların yüzlerinde bir tebessüm oluşur.

Eskiden bayramlar daha bir mutlu yaşanırdı. Çocuklar giyecekleri kıyafetlerini bir gün önceden hazırlar ve mutlu bir şekilde bayramın gelmesini beklerdi. Bayram geldiğinde yakın çevrelerde kapı kapı dolaşır ve bayramlar kutlarlardı.

Şimdi şehirleşen hayat ve çocukların güveni için kapı kapı bayramlaşma pek olmamaktadır.  Eskiye oranla çocuklar şimdi kıyafetler ve bayramların gelmesinden çok da mutlu olmuyorlar. Aşırı bilgi ve ulaşılabilirlik yani teknolojiden de olabilir. Ama bunu korumak elimizde. Çocuklara küçük de olsa bazı şeylerden mutlu olmalarını öğretmeliyiz. Bayramları iyi anlasınlar, tanısınlar diye bu özel günlerimize sahip çıkmalıyız.

Reklam

Çocukların bayramları daha güzel yaşaması için onları bilinçlendirmeli ve sosyal ilişkiler yönünden kuvvetli bir birey olması için çalışmalıyız. Bunu yaparken de çocukları çok fazla sıkmamalıyız. Nedeniyle anlatmalıyız her şeyi aksi takdirde bayramdan soğuyabilirler. Misafirlere hoşgeldin dedirtmek yerine bunu niçin yapması gerektiğini anlattıktan sonra onun buna kendisinin yönelmesini beklemek daha sağlıklı olacaktır.

Bayramda stresten kaçış

Stres yaşadığınız bir işiniz var ve yoğunsanız bayramlar sizin için bir tatil, dinlenme ve stresten kaçış zamanı olacaktır. Esasında bayramlar biraz daha yakın ve dost ziyaretlerinin, görüşmelerinin olduğu günler olması gerekmektedir ama insanlar bunu dinlenme vakti olarak da kullanabiliyorlar.

Reklam

Eğer mümkünse paylaşımların arttırılması, yakın aile ziyaretleri gibi etkinlikler sosyal ilişkiler açısından çok daha iyi olacaktır.

Aileyle tatile çıkılıyorsa da aile içi iletişim arttırılmalıdır. Yoğunluktan ebeveynler çocuklarına pek vakit ayıramayabiliyorlar ama özel günlerde onlara zaman ayırabilirler.

Bayramda tatlılar

Bu mesele psikolojik açıdan da çok tatlı bir durumdur ama dikkat etmek gerekiyor. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi aşırı tatlı kullanımı sağlığa zarar verir.

Bayram günüdür tatlı hakediyoruz diye düşünüp elbette yiyebilirsiniz ama kendinize sınır koyun. Eğer çok tüketime giderseniz psikolojik olarak kendinize “ben neden bu kadar yedim, yememeliydim” gibi düşünceler yöneltme ihtimaliniz yükselecektir.

İkramlar, bayramlarda çok fazla yapılmaktadır. Bu da kişilere verilen değer ve önemin bir göstergesidir. İkramlarımızı bayramlarda eksik etmeyelim. İnsanlar düşünüldüklerini bildiklerinde mutlu olurlar ve onlar da sizleri aynı şekilde düşünmeye başlarlar.

Toplum açısından

Hepimizin bayramlarda sevinci, mutluluğu paylaşmamız ayrı bir maneviyat vermektedir. Bugünlerde birlik ve beraberlik, inanç duyguları tazelenmiş, canlanmış olur. Saygı ve sevginin pekişmesi, insanların daha iletişim halinde olması toplum bağlarını da kuvvetlendirmektedir.

İletişim

Günümüzde genellikle sosyal medyadan, telefondan veya sms yolu ile bayramlar kutlanmaktadır. Tabii bunlar birebir görüşmelerin yerini tutmasa da insanlar düşünüldüklerini bildiklerin de mutlu olurlar. Eğer imkan varsa buluşup veya ziyaret edip görüşmek daha bir güzel olacaktır.

Bayram Mesajları: Kişinin bireysel olarak aklından gelenleri karşıdakine iletmesi veya bayram mesajlarına kaynaklardan ulaşıp ve bunları paylaşıp bayram kutlamaları yapmaları, bayram mesajlarını oluşturmaktadır.

Bol maneviyatlı ve sevgiyle dolu bir bayram yaşamanız dileğiyle 🙂

 

 

Telif Hakkı Bildirimi İçin Tıklayın
Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu