Başkaları Hakkında Söylediğimiz Yargılar

Şimdi düşünme zamanı. İnsanlar bir başkası hakkında düşünceler öne sürerken, eleştirirken, küçük düşürürken, atıfta bulunurken vb. durumlarda ne kadar düşünceli olabiliyorlar? Bu konumuzda sizlere empati kurmanızın ve karşıdaki kişinin “hayat”ını ve yaşadıklarını da baz alarak cevap vermenizin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan bir sözle karşı karşıya getireceğiz.

Komşun hakkında hüküm vermeden önce, iki ay onun makosenleriyle yürü.

(Kızılderili Atasözü)

Makosen nedir? Üstteki görselimizde bir makosen ayakkabı bulunmaktadır. Kuzey Amerika Kızılderililerinin giydiği deriden yapılmış, tek parça ayakkabı(TDK).

  • Bazen insanlar karşıdakinin hayatını bilmeden bir değerlendirme yapıyorlar.
  • Doğal olarak bu değerlendirmede empati de olmayacaktır.
  • Bir insanın bir insanı daha iyi anlayabilmesi için onun yaşadıklarını da anlaması ve bilmesi gerekiyor.
  • Karşıdakinin hayat görüşü, düşünceleri, yaşamı, değerleri, inancı, çevresi hakkında sıfır bilgisi veya sıfıra yakın bilgisi olup eleştiren, yeren insanlar bulunmaktadır.
  • Karşıdakinin hayatının hepsini anlayın diyemeyiz ama onun da yaşadıklarını göz önünde bulundurun.
Önerilen Yazı:  Görünmez Çapa - Bahaneler
İnsan beynin kestirme yolları

İnsanlar genellikle bir konu hakkında kesin düşüncelere ulaşmak isterler. Belirsizliklerden korkarlar. Dolayısıyla bir kişi hakkında sadece bir olaydan hareketle bir etiket yapıştırabilmektedirler.

Örneğin, üniversite sınavını kazanamayan bir öğrenci hakkında görüş belirtirken dikkatli olmalısınız. Onun hakkında sen tembelsin, beceriksizsin demek doğru olmayacaktır. Onun ne kadar emek verdiğini bilmeden ona sen çalışmıyorsun, diğerleri(adaylar) senden daha çok çalışıyor demek sağlıklı olmayacaktır.

 

Ahmet Kılgi

İstanbul Kültür Üniversitesinde Psikoloji lisans öğrencisidir. Psikolojiden Oku'da oluşturduğu içerikleriyle topluma fayda ilkesi doğrultusunda hareket etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
stres nedir? stresle başa tıkma teknikleri, neden stres olunur, kimler daha fazla stres olur?
Stres Nedir? Başa Çıkma Yolları, Aşamaları ve Tedavisi

Güncel hayatımızdan aşina olduğumuz "stres" kavramı artık hayatımıza yerleşti. Bazen herhangi bir fiziksel probleminiz olduğu için doktora gidersiniz ve nedenini

Kapat